Google+ Followers

piątek, 20 czerwca 2014

Wystartował Jarmark Świętojański!

W weekend letniego przesilenia zapraszamy na Jarmark Świętojański! Czeka nas tradycyjne świętowanie, udział w obrzędach i poznawanie tradycji od jej najlepszej strony. Z odległych stron i odległych czasów przybędą mistrzowie i czeladnicy, muzycy, dworzanie, rycerze, kupcy i wojowie. Słychać będzie muzykę, szczęk stali, tętent kopyt końskich, nawoływania kaznodziei i krzyki torturowanych złoczyńców. Pierwszy dzień Jarmarku przeniesie nas we wczesne średniowiecze, drugi – w rozkwit średniowiecza, a trzeci w XVI i XVII wiek. Na Jarmark Świętojański zapraszamy od 20 do 22 czerwca na Bulwar Czerwieński! 
W czasie Jarmarku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, ale dorośli również znajdą coś dla siebie. Odbędą się pokazy słowiańskiej kuchni, wypału ceramiki i uzyskiwania dziegciu. Chętni będą mogli poznać tajniki pracy miodosytnika, snycerza, cyrulika, powroźnika czy bursztyniarza. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprezentuje specjalny kram  - historyczną jatkę solną, w której, jak niegdyś na krakowskim rynku, można będzie kupić kruchy soli kamiennej oraz sól warzoną. Obok jatki, w polowej aranżacji staropolskiej warzelni, trwać będzie produkcja soli uzyskiwanej z odparowywanej słonej wody. Nie zabraknie także prasolskiego wozu i solnego bałwana, wielkością przypominającego te, które w XIV w. dostarczano do Krakowa.
Przy średniowiecznych straganach i stoiskach można będzie nie tylko nabyć niecodzienne pamiątki i spotkać postacie znane z kart podręczników do historii, ale również zdobyć konkretne umiejętności. Uczestnicy warsztatów za swój trud zostaną nagrodzeni patentami i na chwilę staną się jarmarcznikami, nadwornymi muzykmistrzami lub tropicielami legend.
Dla amatorów mocnych wrażeń mamy nie lada gratkę – na Jarmark przybędzie Kat Jurko z Nysy i jego eminencja Inkwizytor Waldemar z Bolkowa znany jako Kapistranek, którzy oprócz standardowego zestawu tortur będą się zabawiać z publicznością z pomocą nowego łoża tortur. Do listy atrakcji dołączy turniej rycerski, prezentacja sprawności husarzy, pokazy i warsztaty tańców dworskich, pokazy musztry paradnej i bojowej halabardników, pokazy żonglerki chorągwiami oraz wystawa średniowiecznych instrumentów muzycznych, na których można będzie zagrać. Całość okraszona będzie gwarem, zabawą i niezwykłym klimatem plenerowego świętowania radosnej, słowiańskiej tradycji!
Zapraszamy na wspólnie świętowanie pod Wawelem!

Więcej szczegółów na stronie www.jarmarkswietojanski.eu