Google+ Followers

czwartek, 16 października 2014

Christopher W. Gortner - Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej

Jakąż wyjątkową przyjemność dało mi spotkanie z tą zaskakującą pod każdym względem powieścią. Z wielkim namaszczeniem odkrywałem każdy kolejny rozdział i każdą stronę tej książki. Przysięga królowej zamyka się w istocie dzieła doskonałego, któremu bez cienia wątpliwości jestem gotów wystawić najwyższą ocenę.
Nie przypuszczałem również, że hiszpańska królowa miała tak niezwykłe dokonania, które dzięki determinacji i sile woli doprowadziły do zjednoczenia Hiszpanii, a także zbudowania jej wielkiej potęgi. Choć musiało upłynąć wiele lat pełnych wojen, biedy, maksymalnych wyrzeczeń, aby można było cieszyć się pełnią triumfu. Nie należy zapominać również o tym, że było to państwo rządzone przez dwóch równych sobie władców – Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego.
Historia piękna, niezwykła, ale też brutalna. Motto władców Hiszpanii mówiło o tym, że jest jeden naród, jedna wiara i jedna Hiszpania, a to sprawiło, że Święta Inkwizycja rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów w morzu ognia nawracając wszystkich, którzy zbłądzili z drogi Pana.
Wielką siłą tej książki jest narracja prowadzona w pierwszej osobie. Opowieść Izabeli Kastylijskiej o niej samej i o jej rodzinie, z perspektywy lat młodzieńczych, gdy bratobójcze walki doszczętnie zrujnowały państwo i lata sukcesji tronowej, aby temu państwu, którego dobro Izabela Kastylijska ceniła ponad wszystko, przywrócić należną mu świetność i poważanie w Europie. Opowieść kobiety, która nie tylko, jako królowa siedzi dumnie na swoim tronie, ale ma też troski i zmartwienia dotyczące spraw związanych z rodziną, dba o odpowiednie wykształcenie swoich dzieci, otacza miłością swojego męża, swojego króla. Nic tutaj nie jest pozostawione przypadkowi. Ufność w Bogu potrafi uporać się z każdym problemem, choć nie każdą wygrywa się bitwę zanim nastanie pokój.
C.W. Gortner z należytą starannością prowadzi nas w tej urzekającej opowieści dotykając ważnych i istotnych wydarzeń w życiu kobiety, w życiu królowej i jej państwa. Bo to ona niesie oświatę swoim poddanym, umożliwia kształcenie kobiet, rozwija uniwersytety, wreszcie wyprawia Kolumba za morze. Słowo, którym prowadzi nas autor ma przedziwną moc i wyjątkową siłę.
Przysięga królowej to dzieło wybitne, powieść doskonała, historia, która urzeka i sprawia, że delektujemy się nią nie śpiesząc się w lekturze. Nie wstydząc się doznań i wzruszeń. Tutaj odległą historię w podróży w wiek XV chłonie się całym sobą, tutaj wszystko jest doskonałe i naturalne, jakby nie była to odległa przeszłość, tylko otaczająca nas współczesność.
 
Christopher W. Gortner, Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej, Wydawnictwo Znak Litera nova, Kraków 2014

Artur G. Kamiński
Więcej o książce na Lubimyczytac.pl