Google+ Followers

poniedziałek, 27 października 2014

Książka tygodnia - Miasto 44Wystartowała 38 Książka tygodnia, szczegóły konkursu dostępne na stronie Kominek.
Zapraszam serdecznie i proszę przekazać dalej:

(…) Miasto 44 to powieść, która nie opowiada losów konkretnych osób, dowódców, czy też walczących w powstaniu oddziałów. Choć, punktem odniesienia całej opowieści jest szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”, które rozpoczynało powstanie na Woli (zdobycie magazynów SS i jednolite panterki), dociera na Starówkę, aby po ewakuacji kanałami do Śródmieścia w ostatnich dniach powstania walczyć na Czerniakowie. Dzięki temu mamy zmieniające się miejsca, nastroje, emocje. 

Historia umęczonego koszmarem wojny miasta, które 1 sierpnia z uśmiechem na ustach stanęło do walki z okupantem. Miasta reprezentowanego przez bardzo młodych, młodych i trochę starszych ludzi. Wszystkim wydawało się, że potrwa raptem kilka dni i będzie po wszystkim. Jednak, jak wiemy rzeczywistość była zupełnie inna i jakże brutalna. 

I tak naprawdę Miasto 44 w jego literackiej odsłonie warto poznać dopiero po konfrontacji z jego filmową wersją. Można oczywiście zrobić odwrotnie, jestem jednak przekonany, że w tym przypadku film, a później jego literackie rozwinięcie, w tej kolejności będzie to niezwykła w swej treści i formie literacka podróż.

Pełny tekst recenzji dostępny jest tutaj – Miasto 44.