Google+ Followers

środa, 12 listopada 2014

Paullina Simons


Biorąc pod uwagę fakt, że tekst Czerwonych liści zwrócił szerszą uwagę postanowiłem zebrać w jednym miejscu cztery z większej ilości literackich spojrzeń na twórcze dokonania Paulliny Simons urodzonej w Leningradzie, wychowanej w Stanach Zjednoczonych.

1. Jeździec Miedziany - (...) Paullina Simons, dzięki opowieściom dziadków, emigrantów rosyjskich, mogła w sposób pełny poznać straszne realia tamtej wojny. Dedykacja umieszczona na pierwszej stronie pozwala uzmysłowić sobie, jakim oparciem dla siebie musieli być ci ludzie, jak bardzo musieli się kochać, aby (…) przeżyć pierwszą wojnę światową, rewolucję październikową, rosyjską wojnę domową, drugą wojnę światową, blokadę Leningradu, ewakuację, głód, czystki, Lenina i Stalina, i którym w złotej jesieni życia dane było przeżyć dwadzieścia lat w nieklimatyzowanym nowojorskim mieszkaniu.
2. Droga do raju - (...) W życiu nie ma przypadków, są tylko sytuacje, które w określony sposób sami sobie aranżujemy. Tak myśli Shelby, która kilka stanów i kilkaset mil dalej spotyka na swej drodze dziewczynę, której razem z przyjaciółką nie chciały wcześniej zabrać. Jednak los spłatał im figla. Candy stała się ich przeznaczeniem, ich fatum, ich być albo nie być. Każda z nich ma swój cel w tej podróży, jednak z czasem jest to przede wszystkim wspólny cel, który stawia przed nimi los.
3. Dzieci Wolności - (...) Wystarczyło tylko kilka stron, aby historia Giny i chwilę później Harry’ego przyciągnęła z maksymalną intensywnością uwagę czytelnika. Znając którąś z kolejnych powieści tego lub innego pisarza rozpoznajemy w jego stylu określony „kod”, któremu na ogół podporządkowuje większość swoich powieści. Tutaj ten „kod” ma niesamowitą, trudną do udźwignięcia, siłę uczuć, myśli i pragnień. Tutaj tylko brak wolnych chwil nie pozwala sięgać ponownie po jej powieści. I nie bez znaczenia jest również fakt, że piętnastoletnia Gina ma w sobie coś małej, rezolutnej Tani, która w dniu wybuchu wojny musiała nagle bardzo szybko dorosnąć.
4. Czerwone liście - (...) Kristina Kim – piękna, radosna, zadowolona z życia młoda kobieta na progu swoich dwudziestych pierwszych urodzin. Gwiazda studenckiej drużyny koszykówki, podpora nastolatek spodziewających się dziecka w domu, „Czerwone Liście”. Jednocześnie szalona, zmagająca się nieustannie z demonami przeszłości zagubiona dziewczyna. Jedynym dobrym akcentem w tym pozornie tylko uporządkowanym świecie jest poznany przypadkiem detektyw Spencer O’Malley. Przy nim od niepamiętnych czasów po raz pierwszy czuje się swobodna i szczęśliwa. Do spotkania, które wyznaczają sobie tydzień później nigdy jednak nie dojdzie…