Google+ Followers

piątek, 16 stycznia 2015

Antonio Garrido - Człowiek, który czytał umarłych

Dziś dotrzesz tam, gdzie nigdy nie marzyłeś, że kiedykolwiek będzie ci dane.

Dziś również staniesz się świadkiem historii tak niezwykłej, iż tylko nieliczni dali jej wiarę. Historii, która zaprowadzi ci w odległe i jakże piękne czasy średniowiecznych Chin.

Dzięki niezwykłości pióra Antonio Garrido, Człowiek, który czytał umarłych, zaskakuje, onieśmiela, wzrusza od pierwszej, aż do ostatniej strony. Autor z niezwykłą przenikliwością opowiedział losy Ci, którego pierwowzorem był Song Ci, chiński lekarz sądowy żyjący na przełomie XII i XIII wieku. Prekursor medycyny sądowej, stąd w dużej mierze tytuł książki, Człowiek, który czytał umarłych.
Losy młodego mężczyzny splatają się z losami cesarstwa, a dobro jedynej, żyjącej siostry czasem trzeba postawić nad wszystko inne. Ci przez jakiś czas żył i uczył się w stolicy Chin Lin’anie, jednak surowy nad wyraz kanon żałoby po śmierci bliskich sprawia, że zmuszony zostaje do powrotu do rodzinnej wsi, gdzie nie czeka go żadna przyszłość poza pracą na polu starszego brata. Znalezione na tym samym polu ciało zamordowanego sąsiada na zawsze odmieni jego życie i dotrze tam, gdzie nigdy nawet nie zdawał sobie sprawy, że będzie mu dane.
Na okładce książki pojawią się słowa, pod którymi podpisać się mogę bez cienia wątpliwości:

To, coś więcej, niż powieść historyczna.
To, coś więcej, niż powieść detektywistyczna.
To, coś więcej, niż powieść przygodowa. 


Bo taka właśnie jest powieść, Człowiek, który czytał umarłych. Antonio Garrido po mistrzowsku połączył gatunki pisząc książkę, która na długo po lekturze nie pozwoli wam o niej zapomnieć. Opowiadając o świecie, który przeminął przed wiekami w wyjątkowy sposób opisując zwyczaje panujące na cesarskim dworze. Bo właśnie tam dociera wieść o wyjątkowych umiejętnościach Ci w „czytaniu zmarłych”. 

Antonio Garrido, Człowiek, który czytał umarłych, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2014 

Artur G. Kamiński
Więcej o książce na Lubimyczytac.pl