Google+ Followers

poniedziałek, 19 stycznia 2015

Nicholas Kulish, Souad Mekhennet - Doktor Śmierć

Nazwisko Josefa Mengele jest znane wszystkim i jego wojenna przeszłość lekarza SS w Auschwitz. Aribert Heim, czy ktoś o nim słyszał? Ja dowiedziałem się o nim dopiero po raz pierwszy z obszernego opracowania Doktor Śmierć - Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec. Jego wojenna obozowa przeszłość nie tylko dorównuje zbrodniom jego kolegi z SS, ale nie jest wykluczone, że swoim wyrafinowaniem i perfidią nawet je przewyższa.
Ta obszerna publikacja, której autorami są Nicholas Kulish oraz Souad Mekhennet wydana nakładem Domu Wydawniczego PWN nie pozostawia wątpliwości, jak ważnego i wstrząsającego dotyka tematu. Trwające przez blisko pół wieku poszukiwania człowieka odpowiedzialnego osobiście za niezliczone ilości cierpień i śmierci przedstawione są w formie prowadzonego drobiazgowego śledztwa. Zresztą śledztwo takie przez wiele lat prowadził były żołnierz Wermachtu Alfred Aedtner, a z biegiem czasu stało się jego sensem życia. Za wszelką cenę chciał doprowadzić do zlokalizowania miejsca pobytu i aresztowania Ariberta Heima. I choć mu się to nie udało spuścizna w postaci olbrzymiej dokumentacji, a także obszernego archiwum, które już na emeryturze prowadził dla niemieckiego wymiaru sprawiedliwości była bezcenna.
Doktor Śmierć - Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec to lektura skierowana do tych wszystkich, których pasjonuje okres II wojny światowej, obozy zagłady. Publikacja pełna wstrząsających świadectw więźniów obozu Mauthausen, a także innych obozów, w których działał i zabijał Aribert Heim. Z książki przebijają starania rodziny, aby ukryć przed światem wojenną spuściznę syna, ojca i męża, na tyle starannie, iż przez długi czas dwaj synowi nie mieli świadomości kim tak naprawdę był ich ojciec.
Autorom udało się dotrzeć do wielu osób, które miały większy lub mniejszy związek z osobą Heima cytując również dokumenty, które on sam napisał, a odnalezione w Kairze po jego śmierci. Książka, z którą bez wątpienia warto się zmierzyć.
 
Nicholas Kulish, Souad Mekhennet, Doktor Śmierć - Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2014 
 
Więcej o książce na Lubimyczytac.pl