Internetowa cela

sobota, 7 marca 2015

Jubileusz z Książką tygodnia

50 jubileuszowa Książka tygodnia stała się faktem!
Co nie zmienia faktu, że warto przyjrzeć się wszystkim, pozostałym dokonaniom. Choć, jeśli uwzględnić 48 Książek tygodnia i Patronat medialny obecny byłaby właśnie tą 50, jednak nie jest tak i dobrze... Ta 50 i myślę, że wiele następnych wciąż przed nami.

Zaczęło się niepozornie, przez chwilę miałem nadzieję, że będzie nam również dany Film tygodnia, z nim jednak nie wyszło, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. W formie podsumowania lista moich twórczych dokonań:

2. Mirosława Kareta, Kolorowe szkiełka, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2013 

(...) Pory roku się zmieniają, panowie przychodzą i niestety dosyć szybko odchodzą, jednak pasmo niepowodzeń w którymś momencie przynosi pozytywną odmianę. Powieść, która potrafi uwieść również dorosłego mężczyznę, historia, której trudno się oprzeć, opowieść, która zadziwia od pierwszej, aż do ostatniej strony. 

3. Wojciech Dutka, Czerń i purpura, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa 2013 

(...) Zderzenie dwóch przeciwstawnych światów w miejscu kaźni, jakim było Auschwitz, historia, jaką zainspirowały autentyczne wydarzenia – Milena, młoda, żydowska artystka ze Słowacji i Franz, podoficer SS, odpowiedzialny za segregowanie rzeczy po zgładzonych Żydach. Czy tych dwoje ludzi mogło połączyć coś, o czym oni sami nie zdawali sobie sprawy? Jak spojrzeć w oczy wroga i kata, który nagle z niewiadomego powodu zaczyna okazywać zainteresowanie Żydówce? 


4. John Boyne, Chłopiec w pasiastej piżamie, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2013

(...) Świat widziany oczami ośmioletniego dziecka, syna oficera SS jest zupełnie inny, niż otaczających go ludzi czasu wojny. Świadomość, że jego ojciec jest komendantem obozu koncentracyjnego zupełnie nie istnieje, a ludzie w „pasiastych piżamach” niczym się nie różnią od niego, może poza tymi dziwnymi ubraniami.

5.  Marc Levy, Przeznaczenie, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Warszawa 2013

(...)  Dla Alice, która racjonalnie podchodzi do życia spotkanie z wróżką było czymś, o czym chciałaby zapomnieć. Czymś, do czego nie przywiązywała większej wagi, wreszcie była to sytuacja tak niedorzeczna, że zupełnie nie dawała jej wiary. A jednak pojawiać się zaczęły określone sytuacje, które w jakiś sposób mogłyby potwierdzać to, czego się dowiedziała, choć przecież można uznać je jedynie za przypadki. Poza tym nie stać ją było na podróż na drugi koniec świata nawet dzięki temu, że czasem jej perfumy przynosiły określone dochody.


6. Joanna Opiat-Bojarska, Gdzie jesteś, Leno, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2013

(...) Joanna Opiat-Bojarska zaintrygowana pewnymi wydarzeniami z życia publicznego sięgnęła po temat, który jest godnym uwagi materiałem na powieść kryminalną. I przyznać trzeba, że potraktowała go w sposób, który nie tylko budzi podziw, ale sprawia też bardzo miłą niespodziankę w lekturze. 

7. Anna Ficner - Ogonowska, Szczęście w cichą noc, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013 

(...) Nie jest już tajemnicą, że proza Anny Ficner-Ogonowskiej zawładnęła sercami i umysłami tysięcy czytelników, jej trylogia ze „Szczęściem” w tytule huraganem emocji odmieniła wielu i wciąż wielu nie może wyjść z podziwu poznając niezwykłe losy Hani i Mikołaja, a także ich przyjaciół i znajomych. A 'Szczęście w cichą noc' to szczególne dopełnienie, literackie dopowiedzenie, książka napisana ręką lekką, swobodną z tą samą swobodą, jak miało to miejsce do tej pory. 

9.  Martyna Ochnik, Pewnego dnia, w grudniu, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2012

(...) Za oknem robi się coraz ciemniej, kartki lektury przekładane są z prawej strony na lewą, serce Barbary powoli się oczyszcza, a życie Poli dociera do momentu, w którym na dobrą sprawę nie ma już odwrotu. Życie niezwykłe, metafizyczne, nostalgiczne, życie, w którym ktoś gdzieś tam wyżej rozpisał jej wszystkie dni jeden po drugim. 

10. Laurence Bergreen, Poza krawędź świata, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2013 

(...) Laurence Bergreen zawarł w swoim dziele 'Poza krawędź świata' historię tak niezwykłą, aż trudną do uwierzenia. A jednak świadomość, że Armada Molukańska nieświadoma tego po raz pierwszy w historii opłynęła kulę ziemską, temu nikt w żaden sposób nie może już zaprzeczyć. Dzięki autorowi jest to opowieść zaskakująca pod każdym względem, o zmaganiach Magellana i jego podkomendnych zarówno z żywiołem, jakim jest morze, inne w każdej części świata, jak też z własnymi słabościami, ułomnościami, czy też buntem, który również miał miejsce w trakcie wyprawy. 

12. Magdalena Kordel, Malownicze. Wymarzony dom, Wydawnictwo Znak, Kraków 2014

(...) Dawno nie zdarzyło mi się, aby książka wywołała we mnie taką masą wyjątkowych wzruszeń. Dawno również, bardzo dawno nie czytałem tak pogodnej, miłej, radosnej, wzruszającej, wyjątkowej powieści. Pojawiały się książki poważne, mniej poważne, pojawiały się takie, które czarowały duszę, choć tych ostatnich nie było ostatnio wiele. I oto pojawia się 'Malownicze. Wymarzony dom' wyczarowany z prostych słów, pięknych myśli otaczających Madeleine, a także wszystkich, którzy stopniowo wokół niej się gromadzą. A przyznać trzeba, że z czasem jest to szczególna gromadka zagubionych duszyczek w Malowniczem. 

14. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec, Nasza Księgarnia, Warszawa 2014

(...) Nie pamiętam, jakie były poprzednie wydania i co zawierały, nie mam punktu odniesienia, wiem jednak, że to wydanie nie tylko warto mieć, ale należy mieć w swojej bibliotece, jeśli choć odrobinę bliskie są nam patriotyczne, powstańcze, harcerskie ideały i świadomość tego, w jakich czasach przyszło żyć Kolumbom rocznik 20. I nie tak ważna jest okładka, jak przesłanie, które ze sobą niosą 'Kamienie na szaniec'.

15. Joanna Opiat-Bojarska, Słodkich snów, Anno, Wydawnictwo FILIA, Poznań 2014

(...) Emocje, jakże wiele ich w tej książce, jak doskonale smakują, jak miło się nimi delektować, jak stopniowo i powoli świadomość tego, co się za chwilę wydarzy pobudza serce do jeszcze szybszego rytmu. Dla każdego, komu nie jest obca Alicja w Krainie Czarów będzie to przyjemność podwójna. Odważne rozwiązanie, jakim posłużyła się Joanna Opiat-Bojarska sprawiło, że kwintesencja zbrodni stała się jeszcze piękniejsza, a Bezdenny Kapelusznik zyskał od tej pory zupełnie nowy, kryminalny wymiar. 

17. Andy Mulligan, Śmieć, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2014 

(...) W morzu gówna pojawia się nagle mała, niepozorna saszetka. Swoją zawartością nie powala na kolana, a jednak chwilę później popularność Raphaela w kręgach policji błyskawicznie rośnie. To również sprawia, że wartość znaleziska z każdą godziną staje się coraz większa, ale i policja staje się coraz bardziej zdeterminowana, aby je odnaleźć. W trakcie lektury nie spodziewałem się, że finalnie opowieść ta przybierze taki, a nie inny obrót. I tym bardziej czuję się poruszony tak niezwykłym zakończeniem tej, jakby nie patrzeć krótkiej w sumie opowieści. 

18. Katja Millay, Morze spokoju, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2014 

(...) Szukam słów, którymi mógłbym wyrazić, co czuję czytając 'Morze spokoju', ale im dłużej o tym myślę, tym mniej mam do powiedzenia. Co tak naprawdę nie jest prawdą, bo jest zupełnie inaczej. Morze emocji wypełnia mój umysł, ocean myśli rozlewa się po duszy i falą przypływu, co jakiś czas przynosi coś nowego, coś dobrego, coś niezwykłego i zaskakującego. Katja Millay dokonała czegoś niemożliwego, co tylko nielicznym się udaje – w niezamierzony sposób sprawiła, że nie są to litery, zdania, akapity, strony tekstu, ale żyjąca własnym rytmem wyjątkowa pod każdym względem opowieść. 

21. Anna  Herbich, Dziewczyny z Powstania, Znak HORYZONT, Kraków 2014

(...) Właśnie to powstanie w oczach dwudziestoletniej Anny Branickiej miało wyraz szczególny. Tak wiele wraz z rodziną chciała dać z siebie, a jednak były momenty, że tak niewiele mogła, a jednak cokolwiek się działo zawsze starała się być w środku wydarzeń. Wspomniana wcześniej odsiecz stolicy, to historia Jadwigi, która z dalekich Kresów wraz, z Stołpecko-Nalibockim Zgrupowaniem AK w sile prawie 1000 ludzi dotarła do Puszczy Kampinoskiej. Rzecz jasna nie była to letnia wycieczka, jednak o dziwo udało się im nie tylko dotrzeć na przedpola Warszawy, ale działać też na terenie Puszczy Kampinoskiej przez kolejne dwa miesiące. 

22. Nicholas Sparks, Najdłuższa podróż, Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz, Poznań 2014

(...) Na przeciwnym biegunie wydarzeń pojawia się Sophia – młoda, piękna, ambitna dziewczyna, którą z trudnej opresji niespodziewanie wybawia Luke. Dzięki staraniom autora losy tych dwojga młodych ludzi zaczną się rozwijać w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Studentka ceniąca sztukę i młody kowboj, którego jedynym celem w życiu jest ujeżdżanie byków, a także wspieranie mamy w prowadzeniu farmy. Czy tych dwoje ludzi jest w stanie znaleźć wspólną nić porozumienia? Czy z upływem czasu uda się z tej cienkiej nici upleść linę, która połączy ich wzajemnym szacunkiem i miłością? Czy życie pisze dla nich tylko dobry, pogodny scenariusz? 

23. Katarzyna Michalak, Zacisze Gosi, Znak litera nova, Kraków 2014

(...) Tutaj słowa z lekkością delikatnej wyjątkowo muzycznej nuty spadają same ku nam dając radość i wzruszenie. Tutaj człowiek czuje, że doświadcza czegoś wyjątkowego, pięknego, urzekającego, czy wręcz kojącego. Jak dotąd nie miałem przyjemności obcowania z książkami, do których przyczyniła się Katarzyna Michalak. 'Zacisze Gosi' to już krok dalej po 'Ogrodzie Kamili', który otworzył „kwiatową serię”, a chwilę przed 'Przystanią Julii'. Znając środkową już czekam na początek tej historii, jak też na jej końcowe dopełnienie wiedząc już, że bieżące rozdanie przyniosło dramat, ale i coś więcej.

24. Monika Siuda, Dwudziesta szósta ofiara, Wydawnictwo Poligraf,  2014
(...) Kochające się małżeństwo przed swoim upragnionym urlopem, detektyw, któremu życiowa słabość zniszczyła zawodowe życie, czy wreszcie policjant, który zmaga się z serią makabrycznych zabójstw mężczyzn. Seryjny zabójca, z którym on i jego zespół w żaden sposób nie potrafią sobie poradzić. Stopniowo i powoli wszystkie te osoby zaczyna łączyć coś, o czym oni sami nie do końca zdają sobie sprawę. I jeszcze Irma z jej obsesyjnym zapisywaniem zeszytów, jakby chciała coś koniecznie z siebie wyrzucić.

25. Beata Kępińska, Taniec z czarownicą, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2014 

(...) A to oznacza, że choć sielsko, nie zawsze anielsko, a raczej niejednokrotnie diabelsko, bo i Rafał na pokuszenie wodzi i jeszcze pojawił się na horyzoncie Pablo. Skoro od przybytku głowa nie boli to słomiana wdowa narzekać nie może na brak powodzenia u panów. Do tego uczęszcza na dramatyczne kursa i dba o szerzenie kultury wśród pospólstwa, które po bliższym poznaniu całkiem ogładne i ułożone wydaje się Joasi.


26. Maciej A. Brzozowski, Włosi. Życie to teatr, Wydawnictwo Muza S.A., 2014

(...) Urzekający kulturowy kalejdoskop, któremu w żaden sposób nie można się oprzeć. Niejednokrotnie w trakcie lektury pojawia się uśmiech, gdy nagle dowiadujemy się, że coś, co wydawało się nam oczywiste, zupełnie takowym nie jest. I dobrze, bo dzięki temu jest to jeszcze bardziej pasjonująca lektura. Autor stara się równomiernie obdarzać miłością zarówno swój kraj ojczysty, jak i ten, który w życiu akademickim urzekł go bez reszty. Ciekawostki miesza z własnymi doświadczeniami, prawdy społeczne pojawiają się obok wydarzeń historycznych. Mnogość informacji nie przytłacza, a jedynie otacza i napełnia czytelnika ważną i istotną wiedzą.

27. María Dueñas, Olvido znaczy zapomnienie, Wydawnictwo MUZA S.A., Warszawa 2014

(...)  My sami z początku nie rozumiemy zbyt wiele, jednak rys retrospektywny, jaki zastosowała autorka tej wybitnej pod każdym względem powieści, stopniowo odkurza kolejne zapomniane przez los karty. Krok za krokiem, strona za stroną zbliżamy się do dramatu trojga ludzi, ich życiowych wyborów, ich sukcesów, ich tęsknot i słabości. Nie bez znaczenia są też mężczyźni, którzy pojawiają się wokół Blanki na amerykańskim uniwersytecie – student profesora Fontany i dziekan wydziału, który za pośrednictwem fundacji chciał uporządkować spuściznę jego poprzednika na tym wydziale.

28.  Hanna Cygler, Głowa anioła, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014 

(...) Dwóch ważnych mężczyzn w jej życiu odeszło nie tak dawno. Powrót do rodzinnej miejscowości sprawił, że nie tylko na progu pojawił się kolejny, ale też starzy koledzy zaczynają ponownie do niej wzdychać. I gdyby tylko na wzdychaniu do szkolnej miłości miało się skończyć, nie działoby się w sumie nic wielkiego. Dziwne przypadki związane z pałacem, w konsekwencji napad na nią samą dają do zrozumienia, że dzieje się coś bardzo złego. 

29. Elizabeth Gilbert, Botanika duszy, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014

(...) Długo zwlekałem, aby wydobyć na powierzchnię ziemi niesamowitość, niezwykłość, radość i wreszcie wzruszenie, jakiego zaznałem dzięki jedynemu w swoim rodzaju literackiemu talentowi Elizabeth Gilbert. Bo, to, czego dokonała za sprawą swojej powieści na długo odebrało mi mowę i nawet teraz, gdy minął bez mała tydzień od czasu, gdy zamknąłem książkę, wciąż nie do końca wiem, jak prostym słowem opowiedzieć historię kobiety, której życie poruszyło mnie do żywego. 

 30. Colleen Hoover, Hopeless, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2014

(...) Historia Sky zaczarowała mnie bardziej, niż mógłbym przypuszczać. Poruszyła we mnie, dojrzałym mężczyźnie wszystkie, nawet te najbardziej delikatne, struny. Krótkie wprowadzenie zawarte na dwóch początkowych stronach powieści jawi się z początku jako wyrwane z kontekstu i nie mówi czytelnikowi zupełnie nic. W miarę upływu przeczytanych stron staje się jednak przejrzystym, a także emocjonalnym, odzwierciedleniem uczuciowej walki Sky.

31. Morgan Matson, Aż po horyzont, Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2014 

(...) Amy i Roger dostają od życia drugą szansę. Ruszając w podróż nie zdają sobie sprawy, jakie los rozdał dla nich karty. Podróż, która pierwotnie miała być wytyczoną przez jej matkę marszrutą, proste cztery dni w aucie, noclegi w nikomu nieznanych miejscach. Takie było założenie, które bardzo szybko odeszło w niebyt.  

32. Brandon W. Jones, Wiosenne dziewczęta, Wielka Litera, 2014 

(...) Gdybyś tylko wiedział, Drogi Czytelniku, jak szczególna, wyjątkowa, wstrząsająca, a przy tym niezwykła jest to lektura, gdybyś choć przez chwilę miał świadomość tego, jaką historię podarował Ci Brandon W. Jones, gdybyś zdawał sobie z tego sprawę, wtedy wszystko inne wokół przestałoby się liczyć. 

33. Alexandra Richie, Warszawa 1944. Tragiczne powstanie, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2014 

(...) Niemcy mieli jeszcze jednego asa w rękawie, ostatniego przed Ardenami – kontruderzenie wojsk niemieckich pod dowództwem feldmarszałka Waltera Modela na niespodziewające się niczego wojska rosyjskie. Ta zapomniana bitwa pancerna pod Wołominem (trzecia w historii II wojny światowej pod względem użytych sił i środków) na kilka miesięcy odwróciła bieg wojny, a w konsekwencji pozostawiła Armię Krajową samą sobie. Właśnie to starcie pancerne zostało źle zinterpretowane przez dowództwo AK. W efekcie pojawił się rozkaz do wybuchu powstania, który być może nigdy nie powinien się pojawić. Jednak ocena tego, co wydarzyło się siedemdziesiąt lat wstecz nie powinna należeć do współczesnych i to samo jest intencją autorki. 

34. Lucía Puenzo, Anioł śmierci, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2014

(...) Przypadek sprawia, że rusza w podróż po bezdrożach Patagonii z pewną rodziną, która nagle zaczyna go bardzo interesować. W bagnie mieszania ras czyste rasowo i nieskazitelne dzieci stały się jego fascynacją, przede wszystkim dwunastoletnia Lilith, jedyna z całej rodziny, która już od pierwszej chwili obdarzyła go sympatią ewoluującą z czasem coraz mocniej. Dwunastoletnia Lilith i najbardziej poszukiwany zbrodniarz świata, Josef Mengele. 

35. James Carol, Lalki, Wydawnictwo Imprint, Warszawa 2014

(...) Gdyż jest to thriller, który odbiera się może nie na jednym oddechu, choć jeśli się postaramy i nadmiar emocji nie weźmie górę, zmierzenie się z nią w jednym podejściu jest bez wątpienia możliwe, a także słuszne. James Carol proponuje czytelnikowi książkę przewrotną, oryginalną, zaskakującą. Tutaj Zło (bez względu na jego rozmiar) stanie do konfrontacji z godnym siebie przeciwnikiem. Śledztwo, w które zostanie włączony, a może raczej do niego zaproszony profiler Jefferson Winter, nie pierwsze i zapewne nie ostatnie, jest jednak inne, niż wszystkie poprzednie.  

37. Kathleen Tessaro, Kolekcjonerka perfum, Wydawnictwo MUZA SA, Warszawa 2014  

(...) I oto pojawia się „Kolekcjonerka perfum” w opowieści zawieszonej pomiędzy dwoma kontynentami, w dużej mierze również pomiędzy trzema miastami. Gdyż to, co zaczęło się w Londynie i dokonało w Paryżu, wcześniej musiało nabrać właściwego kształtu w Nowym Jorku. W pozornie uporządkowane i szczęśliwe życie Grace Munroe wiadomość o spadku wdziera się jak lawina burząca cichy blask poranka. List z kancelarii prawniczej z Paryża wraz z załączonym biletem lotniczym nie budzi wątpliwości, że wydarzyło się coś ważnego. Tylko, co jeśli Grace nigdy nie słyszała o Madame Evie d’Orsey. 

38. Sarah Jio, Jeżynowa zima, Wydawnictwo Między Słowami, Kraków 2014 

(...) Tutaj przeszłość będzie miała istotny wpływ na teraźniejszość, tutaj ten sam śnieg, który spadł w maju, stanie się nie tylko anomalią pogodową, ale też lekarstwem na obumarłe od dawna dusze. Również te, które od lat nie zaznały spokoju. Z pewnych względów nie odkrywam wszystkich kart, 'Jeżynowej zimy'. Tutaj Claire i Verę łączy wspólna strata, tutaj los zaginionego dziecka jest równie ważny, gdy przeszłość jest już tylko wspomnieniem starca.

41. Marcin Ciszewski, Krüger. Szakal, Wydawnictwo Znak Litera nova, Kraków 2014 

(...) „Krüger” otwiera nowy rozdział z literaturze sensacyjnej i przyznać trzeba, że robi to w mistrzowski sposób. Pióra Marcina Ciszewska nie da się nie zauważyć, jego sposób kreowania słowa już na dobre zapadł w świadomość czytelnika. Znając pierwszą część już czekam na kolejne, bo ta pierwsza odkrywa dopiero pewne karty. Tutaj komisarz Waligóra będzie miał do rozwiązania kryminalną zagadkę, która nie tyle związana jest z napadem na bank, ale jego pierwszym odległym w czasie śledztwem. Tutaj również Iwan Piotrowicz Kolcow miał do wyrównania rachunki z pewnym mężczyzną, który brał udział w napadzie na bank. Tutaj wreszcie pojawią się kobiety, piękne i waleczne kobiety, a to również oznacza, że i uczucia dojdą do głosu, bo i w tych sprawach coś dobrego zaczęło się już dziać. 

43. Robert Foryś, Bóg, honor, trucizna, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2014

(...) Część pierwsza Gambitu Hetmańskiego nosząca tytuł, 'Bóg, honor, trucizna' nagle i znienacka przenosi nas w bezkres pól, stepów zwaśnionej i skłóconej siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Tam, gdzie Bóg czasem zapominał o swoich owieczkach, honor pozostał tylko nikłym wspomnieniem gnijących w lochach skazanych, a trucizna… od niej jakże często jakże wiele zależało. 

44. Hanna Cygler, Dwie głowy anioła, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014 

(...) Dziesięć lat po pierwszym wydaniu to drugie jest w pełni zasłużone i całkowicie uzasadnione. Proza Hanny Cygler, lekka, przyjemna w odbiorze może i powinna się podobać. Nie jest to literatura na wysokim, światowym poziomie, ale tak naprawdę wszystko jest kwestią gustu i tego, jakiej lektury w danym momencie poszukujemy.
Można i warto w wolnej chwili po nią sięgnąć.. po "jedną", a później po "obie". 

45. Carla Montero, Złota skóra, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2014 

(...) To pierwsze spotkanie z Carlą Montero, jej urzekającą prozą odkrywaną nieśpiesznie, sprawiło, że odnalazłem w niej coś, co trudno nazwać prostym słowem. Świat, który odmalowała przed czytelnikiem, urokliwy Wiedeń początku dwudziestego wieku, już od pierwszych stron nieświadomie wchłonął mnie bez reszty.

46. Katarzyna Michalak, Przystań Julii, Wydawnictwo Znak litera nova, Kraków 2014 

(...) Katarzyna Michalak z lekkością maluje kwiaty w życiowych ogrodach swoich bohaterek. Każda z nich ma do odegrania swoją rolę i przyznać trzeba, że robi to wyjątkowo dobrze. Czarne chmury wiszące nad Łukaszem i świadomość, że jego przyjaciel i wspólnik mocno namieszał w życiu, tu nie ma chwili na wahanie, bo na szali leży nie tylko życie jego, ale też bliskiej mu Kamili. Oderwana od codzienności Julia w swoim zakątku świata buduje od zera to, co przez lata budowane w jeden dzień rozsypało się, jak domek z kart. Nie bez znaczenia jest też obecność Grzegorza, który pomaga zadomowić się uroczej sąsiadce wyciągając do niej swoją przyjacielską dłoń.


47. Antonio Garrido, Człowiek, który czytał umarłych, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2014 

(...) Losy młodego mężczyzny splatają się z losami cesarstwa, a dobro jedynej, żyjącej siostry czasem trzeba postawić nad wszystko inne. Ci przez jakiś czas żył i uczył się w stolicy Chin Lin’anie, jednak surowy nad wyraz kanon żałoby po śmierci bliskich sprawia, że zmuszony zostaje do powrotu do rodzinnej wsi, gdzie nie czeka go żadnej przyszłość poza pracą na polu starszego brata. Znalezione na tym samym polu ciało zamordowanego sąsiada na zawsze odmieni jego życie i dotrze tam, gdzie nigdy nawet nie zdawał sobie sprawy, że będzie mu dane. 

48.  Christopher W. Gortner, Spisek Tudorów, Wydawnictwo Znak między słowami, Kraków 2014 

(...) Podróżą, w którą zaprasza nas Brendan Prescott, zaufany powiernik księżniczki Elżbiety w jej walce o władzę i angielski tron. To z jego perspektywy obserwujemy spiski, knowania i dworskie intrygi. To również on z pomocą swojego zaufanego giermka robi wszystko, aby Elżbieta nie trafiła na szfot, gdyż jej pozycja w oczach jej siostry, jej królowej była mocno nadwyrężona.

50.  Tammara Webber, Tak blisko..., Wydawnictwo Jaguar, Warszawa 2014 

(...) Historia, której trudno się oprzeć, uczucia, tak bliskie i w żaden sposób niepozbawione życiowej namacalności. I styl, który przenika wszystkie komórki już od pierwszej strony... Historia poznawania się, odkrywania, komunikowania, czy wreszcie zbliżania się ku sobie.

Cdn 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zajrzyj przed Kominek: www.facebook.com/Koominek