Google+ Followers

poniedziałek, 16 marca 2015

Koneser (2013)

Film, na który z dużą niecierpliwością czekamy, a to dlatego, że każda produkcja za którą odpowiada Giuseppe Tornatore to wyjątkowa, artystyczna uczta. Nie inaczej zapewne będzie i tym razem, gdyż rozsmakowaliśmy się w jego kinie, w urzekającym pięknie jakie niesie ze sobą każdy jego obraz. Dla przypomnienia warto wymienić tylko te dwa tytuły – Cinema Paradiso i Malena, aby wszystko było jasne.
Jeśli jednak wciąż nic nam nie mówi nazwisko reżysera, warto już 2 sierpnia wybrać się do kina, aby poznać najnowszą produkcję Giuseppe Tornatore Koneser, w którym rolę pierwszoplanową zagrał Geoffrey Rush. Partnerują mu nie mniej znani Donald Sutherland oraz Jim Sturgess. W głównej roli kobiecej wystąpiła piękna i urzekająca Liya Kebede doskonale znana z filmu Kwiat pustyni.
Virgil Oldman, samotnik, ekscentryk, jednocześnie światowej sławy ekspert, a także kolekcjoner najdroższych dzieł sztuki. Otacza go przepych, bogactwo, nie otaczają go jednak ludzie. Stroni od nich, unika ich. Dzień sześćdziesiątych trzecich urodzin będzie przełomowy w jego życiu. Przyjęcie zlecenia wyceny dzieł sztuki od tajemniczej, młodej dziewczyny wprowadzi chaos do porządku świata, jednak w pewnym momencie właśnie ten chaos wniesie ożywczy powiew w jesień życia Virgila Oldmana. I jak to u Giuseppe Tornatore bywa ramą tej opowieści będzie piękna muzyka Ennio Morricone, równie piękne zdjęcia, film, który sam w sobie będzie zapewne dziełem sztuki.
Powyższe akapity powstały zanim poznałem film, teraz, gdy znam już go w całości wiem, że bez wątpienia jeszcze do niego wrócę. Artystą jest ten, w kim ukrywa się jakaś tajemnica - nie jestem pewien, czy jest to dosłowny cytat, czy jedynie jego parafraza, ale jestem pewien, że oczekiwanie na nowy film Giuseppe Tornatore było i jest w pełni zasłużone.

Zajrzyj do Grupy Ruchome obrazy... :)