Google+ Followers

środa, 18 marca 2015

Patronat medialny - Niespodzianka na 6 liter

Niespodzianka na 6 liter to mój drugi Patronat medialny. Po pięćdziesięciu rozdaniach Książki tygodnia tylko kwestią czasu pozostawało prezentowanie nowych wydawnictw pod własnym szyldem. I tak się właśnie stało, co jest miłe i co cieszy. Powyższy tytuł został wydany nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa. Szczegóły tego literackiego rozdania dostępne są w tym miejscu: 

(...) Zanim doszło do druku powieść Barbary Spychalskiej-Granica zmieniała kilka razy tytuł, aby ostatecznie pozostać Niespodzianką na 6 liter. I dobrze się stało, bo ten, a nie inny najtrafniej oddaje wszystko to, co ukrywa się w środku. 

Kiedy na horyzoncie pojawia się Czerwona Czapeczka, to, co było wcześniej nie było ani dobre, ani szczególnie udane. Świat Magdaleny przybrał odcienie szare, pozbawione blasku. Rzadko, kiedy w jej okno zaglądało Słońce. I oto mały promyk w osobie Czerwonej Czapeczki przynosi nadzieję, że w życiu Magdaleny być może coś się odmieni. 

Barbara Spychalska-Granica podarowała nam lekką w swej treści i formie powieść obyczajową. Inspiracje Panem Samochodzikiem Zbigniewa Nienackiego sprawiły, że pierwsze literackie wprawki pojawiały się już w podstawówce. Ale równie szybko się pojawiały, jak znikały… w koszu. Musiało minąć kilka dekad, aby światło dzienne ujrzało jej przemyślane, mądre, przynoszące radość i uśmiech, literackie dzieło. Książka dla każdego, bez względu na to, czy bliżej nam do Nienackiego, czy może do Wiśniewskiego. Choć Niespodzianka na 6 liter nie jest w żaden sposób z dokonaniami obu panów zbieżna.

Pełny tekst recenzji dostępny jest tutaj – Niespodzianka na 6 liter.