Google+ Followers

środa, 1 kwietnia 2015

Kwiecień w Krakowie pod znakiem LiteraTURY!

W kwietniu LiteraTURA będzie rządzić w Krakowie. Pierwsze wiosenne dni i starannie przygotowane wydarzenia będą idealną okazją do odkrywania literackich adresów oraz kontaktu z książką w przeróżnych formach. Czwarty miesiąc w roku wybudzi czytelników z codziennej rutyny i pozwoli na chwilę aktywnej refleksji. Swoje podwoje otworzą między innymi: Teatr Barakah, Goethe-Institut Krakau, a także krakowskie biblioteki i centra kultury. Na miłośników literatury czekają spotkania z autorami, wspólne czytanie, bezpłatna wymiana książek oraz kiermasze i warsztaty dla dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Wybrane wydarzenia: 

•    Podgórska Biblioteka Publiczna w Krakowie
Czytelnia główna zaprezentuje Zemstę Aleksandra Fredry (11 kwietnia o godz. 10:00) oraz  Makbeta Williama Szekspira (25 kwietnia o godz. 10:00) w ramach programu Teatr w bibliotece. Natomiast w dniach 20-24 marca pracownicy Filii nr 5, 13 i 17 przeprowadzą zbiórkę książek pod hasłem Róża za książkę. 

•    Teatr BARAKAH 
Aktorzy, wraz z amatorami zaprezentują fragmenty zbioru opowiadań Pożądanie. Antologia opowiadań miłosnych, zmysłowych, erotycznych i dziwnych będącej zbiorem dwunastu tekstów współczesnych polskich pisarzy m.in. Michała Cetnarowskiego i Anny Kańtoch (9 kwietnia, godz. 20:00). 

•    Wydawnictwo Galerii Książki
Spotkanie z autorką bestsellerów Trudi Canavan w krakowskim Empiku w Galerii Bonarka, które odbędzie się w piątek 10 kwietnia godz. 18:00. 

•    Nowohucka Biblioteka Publiczna
Wszystkie placówki będą dostępne dla czytelników 23 kwietnia od godz. 11:00 aż do godz. 21:00. Tego dnia każdy wypożyczający otrzyma różę w ramach obchodów Małopolskich Dni Książki. Filie zapraszają dodatkowo spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, głośne czytania dla dzieci oraz warsztaty plastyczne. 

•    Dom Kultury „Podgórze”
Zaprasza na cykl wykładów LiteraTURA Piękna o znanych poetach: Janie Lechoniu (9 kwietnia, godz. 18:00) oraz Kazimierzu Wierzyńskim (17 kwietnia, godz. 18:00). Spotkanie autorskie Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej podczas, którego autorka zaprezentuje swój debiutancki tomik poezji I TU, I TU nagrodzonego w konkursie na Książkowy Debiut Poetycki 2014 organizowany przez Urząd Miasta Krakowa (20 kwietnia, godz. 19:15). Dodatkowo dom kultury zaprasza na koncert Baran-Mrożek Scenopis od wieczności, który poprowadzi Marta Półtorak (13 kwietnia, godz. 18:00).  

•    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego 
Zapraszają na obchody 14. Małopolskich Dni Książki Książka i Róża, które odbędą się w dniach 23-24 kwietnia. W ramach obchodów odbędą się między innymi: kiermasz książki wycofanej ze zbiorów, warsztaty dla przedszkolaków Smocze opowieści, gra terenowa dla dzieci z klas III-VI oraz spotkanie z królową polskiego kryminału Katarzyną Bondą. 

•    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 
Wielka, bezpłatna wymiana książek - Drugie Życie Książki. Gratka dla miłośników literatury. Wystarczy przynieść jedną, maksymalnie dziesięć książek. Wszystkie w dobrym stanie. Ważne: osoby, które przyniosą tomy wydane przed 1995 rokiem będą mogły wymienić je tylko na inne książki wydane do 1995 roku. Natomiast osoby, które przyniosą nowe książki, czyli taki wydane po 1995 roku mogą wybierać zarówno spośród nowych jak i starych tomów. Wymiana książek rozpocznie się 24 kwietnia o godz. 18:00. 

Wszystko, co najlepsze na krakowskiej scenie artystycznej: www.biurofestiwalowe.pl