Google+ Followers

czwartek, 23 kwietnia 2015

Pachnące nowością

Niezależnie od moich osobistych spojrzeń nowości, które dostaję w pakietach bezpośrednio od Wydawnictw. 
Dziś w odsłonie drugiej propozycje Zysk i S-ka Wydawnictwa.

ESESMAN I ŻYDÓWKA
Justyna Wydra

literatura kobieca
liczba stron: 280
ISBN: 978-83-7785-630-7
oprawa: miękka ze skrzydełkami
cena: 32,90

data wydania: 13 kwiecień 2015


Esesman i Żydówka to coś więcej niż romans. To świadectwo człowieczeństwa w obliczu okrucieństw wojny. Momentami szokująca, bardzo wzruszająca i niebanalna opowieść o wojennych rozbitkach. O nieprawdopodobnej, zakazanej miłości. Kat i ofiara. Czy takie uczucie mogło wydarzyć się naprawdę? Żyjący w czasach II wojny światowej przekonali się, że miłość była nierzadko jedyną wartością. Kiedy żołnierze Wermachtu z polecenia Hitlera podbijali Europę, żadne związki nie były łatwe. A już wysoko  postawionego oficeraSS i zbiegłej z transportu do Auschwitz Żydówki, nie był w tej materii wyjątkiem. Poznajcie losy Debory i Bruna.


LAUR
Jewgienij Wodołazkin
 

tytuł oryginału: ŁAWR
powieść historyczna
tłumaczenie: Ewa Skórska
liczba stron: 355
ISBN: 978-83-7785-600-0
oprawa: miękka ze skrzydełkami
cena: 34,90


data wydania: 20 kwietnia 2015

Powieść ta, będąca swoistą podróżą w głąb rosyjskiej duszy, umiejętnie łączy pieczołowicie odwzorowane realia epoki z elementami mistycznymi. Pokazuje zamknięty w czterech księgach cykl przemiany bohatera, który pokonuje długą drogę od osieroconego chłopca do uzdrowiciela, potem mnicha-pustelnika, jurodiwego, a w końcu – świętego. Przemierzając Rosję, bohater styka się niemal codziennie z przemocą i okrucieństwem, a także z powszechnym wśród ludu apokaliptycznym lękiem, który potęguje szerząca się zaraza i nieustanne wojny. Równocześnie modli się w intencji ukochanej kobiety, która zginęła z jego winy. Tytułowy Laur to wprawdzie postać fikcyjna, ale utkana z wielu prawdziwych historii o rosyjskich świętych, dzięki czemu jego historia zyskuje charakter ponadczasowej przypowieści.

Powieść nagrodzona w 2013 roku rosyjską nagrodą literacką „Wielka Księga”.


NIEPOKOJE WYCHOWANKA TÖRLESSA
Robert Musil

tytuł oryginału: Die Verwirrungen des Zöglings Törless
powieść historyczna
tłumaczenie: Jerzy Łoziński
liczba stron: 244
ISBN: 978-83-7785-182-1
oprawa: twarda
cena: 34,90


data wydania: 13 kwietnia 2015

Powieść Roberta Musila zadaje wciąż aktualne i fundamentalne pytania o źródła przemocy oraz w przejmujący sposób opisuje mechanizmy manipulacji człowiekiem. Akcja rozgrywa się w internacie gdzieś na prowincji monarchii austro-węgierskiej i opowiada o przeżyciach czterech uczniów - Törlessa, Beineberga, Reitinga i Basiniego. Dwaj z nich przyłapują tego ostatniego na kradzieży i w zamian za przemilczenie całej sprawy przed dyrekcją poddają go coraz brutalniejszym prześladowaniom. Zwornikiem akcji czyniąc przeżycia Törlessa, książka przedstawia jego dorastanie duchowe, proces wydobywania się z gmatwaniny niejasnych i sprzecznych emocji związanych z własną osobowością, którą kształtuje między innymi stosunek do okrucieństwa własnego i innych oraz dwulicowość oficjalnego („dorosłego”) świata.