Google+ Followers

środa, 22 kwietnia 2015

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia to szczególna data w literackim kalendarzu – rocznica śmierci Cervantesa oraz narodzin i śmierci Szekspira, a od okrągłych 20 lat Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO. W tym roku spędzimy to wyjątkowe święto w krakowskich księgarniach. To pierwsze miejsce, w którym stykamy się z nowymi tytułami, gdzie możemy zobaczyć i dotknąć książki, których wcześniej nie znaliśmy. 

Księgarnie to ważny element programu Miasto Literatury UNESCO. W Krakowie nie brakuje miejsc, gdzie rozmowa i porada księgarza-pasjonata to wciąż najwyższa wartość. Chcąc o tym przypomnieć, zaprosiliśmy pisarzy zamieszkałych w stolicy Małopolski, by wcielili się w role księgarzy. Zośka Papużanka odwiedzi zaprzyjaźnioną Księgarnię pod Globusem, Anna Chachulska zarekomenduje najnowszą literaturę dla dzieci w Bonie, Adam Zagajewski  spotka się z klientami księgarni Matras przy Rynku Głównym, a Soren Gauger oprowadzi po pełnych książkowych niespodzianek zakamarkach Massolitu.

Bona – Anna Chachulska – 16:00-18:00
Czuły Barbarzyńca – Michał Zabłocki – 16:00-18:00
De Revolutionibus – Wit Szostak – 14:00-16:00
Ha!art – Sławomir Shuty – 17:00-19:00
Lokator – Jerzy Franczak – 17:00-19:00
Massolit – Soren Gauger – 15:00-16:00
Matras 1610 – Adam Zagajewski – 17:30-19:00
Księgarnia Pod Globusem – Zośka Papużanka – 17:00-18:30

Krakowskie księgarnie będą również tematem przewodnim okolicznościowego literackiego spaceru. Uczestnicy przejdą ulicami miasta i spotkają się z pisarzami w księgarniach. Dowiedzą się, jak bardzo stara jest najstarsza księgarnia w Krakowie i co jest misją Massolitu. Zobaczą, kogo można spotkać w księgarni De Revolutionibus i który zaułek Starego Miasta jest krakowską ulicą antykwariuszy.  

Start: 14.00

Udział w spacerze jest bezpłatny, wymaga jednak rejestracji. 
Zgłoszenia prosimy kierować na adres:
W tytule prosimy wpisać: Księgarnie

Światowe Dni Książki wzbogacą również obchody 14. już odsłony akcji Książka i Róża, organizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Województwo Małopolskie. Ich celem jest promocja i rozwój czytelnictwa w regionie. Księgarnie uczestniczące w akcji zaoferują 10% rabatu do kupowanych tego dnia książek i dołączą do nich różę. Niektóre zorganizują również spotkania autorskie, konkursy, gry terenowe i wystawy.  W Krakowie czytelnicy spotkają się min. z Krystyną Bondą i Vincentem V. Severskim, oraz wezmą udział w grze terenowej Uratuj smoczą literaturę. 

Wszystko, co najlepsze na krakowskiej scenie artystycznej: www.biurofestiwalowe.pl