Google+ Followers

niedziela, 31 maja 2015

Rita Golden Gelman - Zawsze o tym marzyłam

Reportaż drogi ma to do siebie, że bez względu na to w którym miejscu otworzysz książkę zawsze znajdzie w niej coś godnego uwagi. Coś, co sprawi, że postanowisz czytać od samego początku znając wcześniej jedynie dowolny fragment.
Ja jednak rozpocząłem lekturę już od pierwszych stron i w tamtym momencie uświadomiłem sobie, że podobne uczucie radości z lektury towarzyszyło mi w trakcie poznawania, czytania i odkrywania Podróży z Herodotem Ryszarda Kapuścińskiego. Wtedy i teraz pojawił się szczególny magnetyzm wynikający z faktu odkrywania lektury, która zmienia nasze nastawienie do świata, spojrzenia nań z innej, szerszej perspektywy i postawienia sobie wielu ważnych pytań.
Życie Rity w którymś momencie zatrzymało się na rozdrożu, jej małżeństwo zostało wystawione na próbę. I choć nie wytrzymało próby czasu, razem z mężem nie doszli do porozumienia, to dzięki temu otworzyła się przed nią zupełnie nowa, życiowa perspektywa.
Rita Golden Gelman, autorka książki Zawsze o tym marzyłam od 26 lat jest w ciągłej podróży po świecie. Nie ma stałego adresu zamieszkania, domu, czy mieszkania, nie jest „przywiązana” do jednego miejsca. Przez lata poczynając od pierwszego duchowego doznania w wiosce Zapoteków w Meksyku starała się asymilować z ludźmi docierając do korzeni, do plemion, do miejsc, w których rodziły się przez wieki kultury. I dzięki temu odkrywać wciąż nowe, wewnętrzne duchowe doznania z każdą kolejną podróżą uświadamiając sobie, że droga, którą obrała jest w pełni słuszna z jej wewnętrznym światem.
Trudno opisać mnogość miejsc do których dotarła autorka, trudno odnieść się nawet do wszystkich aspektów, o których opowiada książka. Bogactwo duchowych doznań autorki jest nieprzebrane, to trzeba poznać i odkryć samemu. Książka, która do świadomości czytelnika wnosi zupełnie nowe postrzeganie świata, że nie blask fleszy i czerwony dywan, przepych, luksus hoteli, ale czasem zwykłe miejsce na końcu świata może mieć większą wartość, niż wszystkie jego bogactwa.
Jednocześnie zadziwiająca pod każdym względem podróż do wielu urzekających, niezwykłych, niesamowitych zakątków kuli ziemskiej, czasem tam, gdzie biały człowiek dawno się nie zapuszczał. W kobiecie drzemie wielka siła, taka, z której ona sama czasem nie zdaje sobie sprawy.

Rita Golden Gelman, Zawsze o tym marzyłam, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2012
 
Więcej o książce na Lubimyczytac.pl