Google+ Followers

wtorek, 16 czerwca 2015

Monika Siuda - wczoraj, dziś i jutro...

Jeśli Tajemnica Niny wywoływała w was dreszcze, a Dwudziesta szósta ofiara długo nie dała zasnąć to szykuje się coś, co ponownie sprawi wam bardzo miłą niespodziankę. Tytuł już znam, prawie całą książkę również znam, data premiery nie jest jeszcze znana, ale odnoszę wrażenie, że nie trzeba będzie na nią zbyt długo czekać. Jedno, co mogę powiedzieć - stylem bardzo przypomina Dwudziestą szóstą ofiarę, a i pewne postacie z tej książki pojawią się w nowej książce, którą wkrótce zaprezentuje Monika Siuda. 

Tajemnica Niny błyskawicznie uzyskała przychylność użytkowników portalu lubimyczytac.pl, a ocena 7,98 jest doskonałym wyznacznikiem wartości debiutu autorki - (...) Pojawia się Dom, nie taki sobie dom, w którym mieszka każda rodzina. Ten Dom to raczej określona nazwa instytucji założonej z inicjatywy Niny i Kuby, którzy postanowili przyjąć pod jego dach określoną liczbę dzieciaków, którym życie nie dało szansy na rodzinne szczęście. Wraz z Martą i Tomkiem wzięli pod swoje opiekuńcze skrzydła siedmioro dzieci. 
I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie świadomość porządków na terenie posesji, na której stoi Dom. Porządków, którymi zajęły się osoby niepowołane do tej szlachetnej misji. Bo jak się nagle okazało dwoje wychowawców ma tajemnice, którymi nie zamierza podzielić się z dwójką pozostałych opiekunów. Sprawy zaczynają się gmatwać, nikt już nikomu nie ufa. Robi się dziwnie. Jednak to nie koniec zaskakujących zjawisk, które mają miejsce w Domu... 

Dwudziesta szósta ofiara, doskonały thriller, który pojawił się na rynku wydawniczym jakiś czas później ponownie bardzo szybko zyskał uznanie czytelników z obecną notą 8,06, co nie pozostawia żadnych wątpliwości, co do doskonałego poziomu tej książki i tutaj raz jeszcze we fragmencie własnego spojrzenia:

(...) Kochające się małżeństwo przed swoim upragnionym urlopem, detektyw, któremu życiowa słabość zniszczyła zawodowe życie, czy wreszcie policjant, który zmaga się z serią makabrycznych zabójstw mężczyzn. Seryjny zabójca, z którym on i jego zespół w żaden sposób nie potrafią sobie poradzić. Stopniowo i powoli wszystkie te osoby zaczyna łączyć coś, o czym oni sami nie do końca zdają sobie sprawę. I jeszcze Irma z jej obsesyjnym zapisywaniem zeszytów, jakby chciała coś koniecznie z siebie wyrzucić. 
Każdy, kto miał już okazję poznać wcześniej 'Tajemnicę Niny' ma już świadomość, jaki styl opowieści przyjęła autorka i z jaką swobodą odkrywa przed czytelnikiem kolejne karty swojej opowieści. Tutaj nic nie dzieje się bez powodu, tutaj obraz odmalowany przez autorkę wypełnia się w oczach w zaskakujący sposób.

Co ważne, już jest najnowsza powieść Moniki Siuda nosząca tytuł - Wyznanie Agaty. I bez cienie wątpliwości przyznać warto, że jest to najlepsza jak dotąd powieść autorki. Również w krótkim odniesieniu, podlinkowany tytuł w każdym przypadku prowadzi do pełnego spojrzenia:

(...) Wyznanie Agaty ma wspólny mianownik z poprzednią książką autorki, czyli Dwudziestą szóstą ofiarą, a jest nią postać Tomasza. Swego czasu był mocno zaangażowany w sprawę seryjnego zabójcy, teraz bierze udział w śledztwie, które przez chwilę przerasta nie tylko jego, ale też duży zespół policyjny.Wydaje się, że samobójstwo to samobójstwo, człowiek odbiera sobie życie i nic nie wskazuje na to, że ktoś mu w tym pomógł. Jednak, jeśli pojawia się drugie zdarzenie zbyt mocno zbieżne z tym pierwszym, to nie jest już normalne i każdy szanujący się policjant nie może przejść nad tym do porządku dziennego. 
Tomasz natomiast w całą sprawę zostaje wprowadzony przypadkiem. Dostaje zlecenie, na które od dawna czekał i jak się okazuje nad sprawą pracując policjanci, z którymi wkrótce pozna się bliżej. 
Powieść Moniki Siuda to po mistrzowsku zaplanowany i napisany thriller. To historia, która swoją kompozycją bardzo szybko skupia uwagę czytelnika nad tym wszystkim, co już za chwilę może się wydarzyć.

Książkę polecają do kupienia księgarnie internetowe: