Google+ Followers

środa, 12 sierpnia 2015

Pakiet konkursowy No. 2

Konkurs literacki Kartka z Powstania Warszawskiego nad którym Honorowy patronat objęło Muzeum Powstania Warszawskiego wystartował 1 sierpnia i na dwanaście dni od startu dotarły do nas tylko trzy prace, a pachnące nagrody czekają. Aby jeszcze bardziej Was zachęcić postanowiliśmy przybliżyć pakiety konkursowe, z których finalnie powstaną trzy zestawy nagród. Tam gdzie było to możliwe poprosiłem o pozycje o charakterze patriotycznym i częściowo się już to udało. Kolejność prezentacji w tym momencie będzie wynikała z kolejności w jakiej dotarły do mnie przesyłki z Wydawnictw. Takie założenie będzie bez wątpienia odpowiednie.

Pakiet konkursowy No. 2 przygotowało dla nas  Zysk i S-ka Wydawnictwu i zawiera trzy poniższe pozycje: 

1. Opowiem ci o wolności, Wacław Holewiński – we fragmencie własnej recenzji

(...) Ludzi, dla których oddanie sprawie wolnej Polski było ważniejsze ponad wszystko, łącznie z własnym życiem. Wacław Holewiński w formie powieści zaprezentował dwa niezwykłe życiorysy kobiet, które po dramatycznych przeżyciach okresu wojny, działalności w NSZ, okresie powojennym, śledztwach, o których nie da się napisać w dwóch słowach.. połączyła wspólna prycza w kobiecym więzieniu w Fordonie... być może tak właśnie było, choć sam autor w posłowiu nie zakłada tego, jako pewnik. Nie zmienia to faktu, że warto poznać te niesamowite losy młodych dziewczyn, aby zdać sobie sprawę, czym tak naprawdę jest PATRIOTYZM i jak czasem niewiele o nim obecnie wiemy.

2. Magda Pożegnanie z pokoleniem, J.B. Poznanski – w opisie wydawniczym: 

Magda, urodzona w Anglii z polskich rodziców, wychowana przez babcię Helenę - sanitariuszkę w Powstaniu Warszawskim - mieszka i maluje we wschodnim Londynie. Zbiegiem okoliczności zjawia się na kilka dni w Warszawie z nadzieją spotkania ze Stefanem Wolskim, dowódcą jej babci podczas obrony Starego Miasta i ewakuacji kanałami. Również w Warszawie są towarzysze broni Stefana Wolskiego: Michał Praga, Jeremi Lange i Karol Modelski. Obecność Magdy zmusza ich do powrotu w przeszłość.
Czytelnik książki Magda. Pożegnanie z pokoleniem staje się współuczestnikiem apokaliptycznych walk powstańczych i świadkiem tajemniczego wydarzenia, które miało miejsce w kanałach przed laty. Jest to zarówno wstrząsający, jak i intymny portret najlepszego pokolenia Polaków. To także portret młodej kobiety zagubionej we własnych dramatach - miłości i zdrady.

3. Anagramy z Warszawy, Richard Zimlerwe fragmencie własnej recenzji:

(...) Erik, już, jako ibbur odnalazł jednak swoją misję, swój obowiązek, jakim było opowiedzenie tej historii potomnym, a jednocześnie uporządkowanie pewnych spraw i spłacenie długo wdzięczności wobec swoich bliskich – Adama i Stefy. Zima 1941 roku przyniosła wiele bólu i cierpienia na zapomnianej przez Boga wyspie, jaką był teren getta. Tu ludzie żyli, raczej wegetowali szukając nadziei, chwytając się jej, jak brzytwy, aby dotrzeć do kolejnego poranka.
Gdy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie Adam, a później udaje się odnaleźć jego okaleczone ciało wszystko, co było wcześniej przestaje się liczyć. Ludzie, którzy go otaczali zaczynają być podejrzani, tylko nadal nie wiadomo, jaki mogli mieć motyw, komu zawinił ten dziewięcioletni chłopiec? Tragiczna śmierć drugiego dziecka sprawia, że Erik nie ma już wątpliwości, że nie dzieje się nic przypadkiem, że losem dzieci rządzi szaleństwo i zmowa ludzi, tych na wyspie, ale i tych poza nią.