Google+ Followers

czwartek, 10 września 2015

Pakiet konkursowy No. 6

Konkurs literacki Kartka z Powstania Warszawskiego nad którym Honorowy patronat objęło Muzeum Powstania Warszawskiego wystartował 1 sierpnia. Na dzień 10 września dotarło do nas 19 prac. Czasu na przesłanie swojej jest już coraz mniej. Dla zainteresowanych na samym dole link, który opowie szczegółowo o konkursie i jego przesłaniu.

Walczymy twórczo 63 dni, tyle, ile trwało Powstanie Warszawskie. Pióra w dłonie, jest jeszcze czas, aby zadziwić świat! Wiersz, który napisałem, jakiś czas temu.

Mały Powstaniec

Wyszedł
i już nie wrócił
ulica
to był dzień codzienny
piwnica
nocleg czasem krótki

wyszedł
z wiarą że będzie
lepiej
z nadzieją w jakże
sercu młodym
kamienica
to był kolejny bastion
piwnica
to także grób zbiorowy

wyszedł
przepędzić okupanta
przepędzić z oczu
Pawiaka cień
barykada
to było jego miejsce
to jego miasto
jego dzień...   

(04.07.31)

Aby jeszcze bardziej Was zachęcić postanowiliśmy przybliżyć pakiety konkursowe, z których finalnie powstaną trzy zestawy nagród. Tam gdzie było to możliwe poprosiłem o pozycje o charakterze patriotycznym i częściowo się już to udało. Kolejność prezentacji w tym momencie będzie wynikała z kolejności w jakiej dotarły do mnie przesyłki z Wydawnictw. Takie założenie będzie bez wątpienia odpowiednie.

Pakiet konkursowy No. 6 przygotował dla nas Dom Wydawniczy PWN i zawiera trzy poniższe pozycje: 

1. Miasto 44, Marcin Mastalerz – we fragmencie własnej recenzji

(...) Powyższe słowa pojawiły się w filmowym spojrzeniu, są dzięki temu doskonałym punktem wyjścia do przyjrzenia się książce. Na ogół podłożem scenariusza jest określone dzieło literackie, w tym przypadku dzieje się odwrotnie. Marcin Mastalerz sięgnął po scenariusz pióra Jana Komasy i sprawił, że wszystkie te wątki, które w filmie pozostawiały pewne niedopowiedzenie nabrały znacznie szerszego znaczenia. Dzięki temu znacznie lepiej możemy poznać Stefana, Kamę, czy wreszcie Alicję, która przybrała powstańczy pseudonim, Biedronka.  

(...)

Historia umęczonego koszmarem wojny miasta, które 1 sierpnia z uśmiechem na ustach stanęło do walki z okupantem. Miasta reprezentowanego przez bardzo młodych, młodych i trochę starszych ludzi. Wszystkim wydawało się, że potrwa raptem kilka dni i będzie po wszystkim. Jednak, jak wiemy rzeczywistość była zupełnie inna i jakże brutalna.

2. Rozkaz: Trzaskać!, Remigiusz Piotrowskiw opisie wydawniczym

Książka przedstawia wybrane akcje polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Warszawie i Krakowie, a także na ziemiach zagarniętych po 1939 roku przez ZSRR. Zostały w niej opisane zamachy, akcje likwidacyjne, akcje odbicia więźniów – niektóre nieznane lub wręcz zapomniane. Każda z tych historii nadaje się na scenariusz dobrego kina sensacyjnego…
Autor opisuje przygotowania to wybranych akcji i ich przebieg, ale zwraca także uwagę na motywację i pomysłowość uczestników, a także podłoże emocjonalne i konsekwencje.

3. Mona Lisa. Odkryte życie, Hales Diannew opisie wydawniczym:

Książka powstała w oparciu o założenie, że Mona Lisa to postać historyczna - Lisa Gherargini, żona Francesco del Giocondo. Czytelnik poznaje niemal całe życie Lisy - kobiety, która pięć wieków temu urodziła się i żyła we Florencji, urodziła sześcioro dzieci, zmarła mając 63 lata.

Autorka nie tylko opisuje dzieje rodu Lisy i uroki Florencji, ale także odkrywa tajemnice życia młodej mężatki, Lisy. Dowiadujemy się jak doszło do spotkania Lisy z Leonardo da Vinci i jak powstawał słynny portret. Autorka nie zapomina także o nakreśleniu tła historycznego i opisuje wydarzenia w renesansowej Florencji. W książce znajduje się wiele ciekawostek odnoszących się do życia Leonarda, jak na przykład jego problemy z prawem.