Google+ Followers

wtorek, 24 listopada 2015

Film Twojego roku urodzenia... Fortepian

Rok 1993 przynosi kilka znaczących produkcji, jednak najbardziej odpowiednią dla Ciebie Małgorzata Sobota moim skromnym zdaniem będzie Fortepian. Nie tak dawno pytałaś mnie o film zaangażowany emocjonalnie, choć nie taki, jak pewien serial, o którym rozmawialiśmy. 
I choć rozważałem dwa inne tytuły, to właśnie Fortepian ma w sobie niewyobrażalną wręcz siłą. Trzy Oscary, trzy wyróżnione nim kobiety - Jane Campion za scenariusz i Oscary za obie role kobiece w tym filmie - Holly Hunter i dla młodziutkiej Anny Paquin.
Siłą tego obrazu są niesamowite zdjęcia, gra aktorska i muzyka przy minimalnej ilości słów, gdyż tak się akurat składa, że główna bohaterka od urodzenia milczy, bardziej z wyboru, niż z konieczności i ułomności. I właśnie fortepian jest narzędziem, które przez nią przemawia.
 

Holly Hunter, jako niezła pianistka, w większości sekwencji filmowych sama grała na fortepianie.

1984 - Terminator
1986 - Top Gun
1987 - Niebo nad Berlinem
1993 - Fortepian
1998 - Biegnij, Lola, biegnij 
???

Twojego, ale też mojego, bo od tego tak naprawdę zaczęliśmy. Wystarczy w wiadomości w Grupie Cinema Malena lub mailem kominek@agkaminski.pl podać mi swój rok urodzenia udzielając też ewentualnie zgody na podanie imienia i nazwiska i pozwolić mi wybrać przełomowy film Twojego roku urodzenia. Dzięki publikacji 1001 filmów które musisz zobaczyć pojawił się tytuł otwarcia - Ojciec chrzestny.

http://koominek.blogspot.com - siedemdziesiąt jeden tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, 
zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...