Google+ Followers

wtorek, 15 grudnia 2015

Pachnące nowością

Niezależnie od moich osobistych spojrzeń nowości, które dostaję w pakietach bezpośrednio od Wydawnictw. 
Dziś w odsłonie dwudziestej trzeciej propozycje Zysk i S-ka Wydawnictwa.


OPOWIEŚCI KRÓLOWEJ PUSTYNI
Gertrude Bell

liczba stron: 336

seria: Podróże Retro
tłumaczenie: Jacek Spólny
ISBN: 978-83-7785-758-8
oprawa: twarda
cena: 49,00 zł


data wydania: 23
listopada 2015
 

Opowieść o niezwykłym życiu angielskiej globtroterki Gertrude Bell.
 
Gertrude Bell nie nadawała się na spokojną i potulną wiktoriańską żonę. Była osobą wyprzedzającą swą epokę. Studiowała historię współczesną w college'u Lady Margaret Hall w Oksfordzie w czasach, gdy kobiety miały ograniczony dostęp do edukacji. Nie unikała ryzyka i adrenaliny. Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Pracowała dla angielskiego wywiadu w czasie I wojny światowej i była doradczynią króla Iraku. Założyła Muzeum Irackie i otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za osiągnięcia w dyplomacji.
 
Jej życie stało się kanwą filmu Wernera Herzoga 'Królowa pustyni' z Nicole Kidman,  Damianem Lewisem i Robertem Pattinsonem w rolach głównych.


SZPIEDZY NA MOŚCIE

James B.Donovan

liczba stron: 480
tłumaczenie: Zbigniew A.Królicki
ISBN: 978-83-7785-789-2
oprawa: miękka ze skrzydełkami
cena: 39,90 zł


data wydania: 30 listopada 2015
 

Pasjonująca historia uczestnika zimnowojennej wymiany szpiegów, tematu najnowszego filmu Stevena Spielberga 'Most Szpiegów'.
 
Wczesnym rankiem 10 lutego 1962 roku James B. Donovan ruszył na środek mostu Glienicke - słynnego „mostu szpiegów”, który wówczas łączył Berlin Zachodni ze Wschodnim. Razem z nim szedł Rudolf Iwanowicz Abel, arcyszpieg i wieloletni szef sowieckiej siatki szpiegowskiej w Stanach Zjednoczonych. Z przeciwnej strony zbliżał się, równie pilnie strzeżony, Francis Gary Powers, pilot słynnego amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U-2, zestrzelonego przez Sowietów. Wymianę Powersa za Abla wynegocjował Donovan.
 
Abel był uznawany za najbardziej zdolnego i skutecznego szpiega swoich czasów. Jego proces, który rozpoczął się przed brooklyńskim Sądem Okręgowym, a zakończył w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, ujawnił zaskakujące metody działania i sukcesy sowieckich szpiegów. James B. Donovan został obrońcą z urzędu Abla. Jego historię i proces zrelacjonował z pedantyczną zręcznością. Jest tu więc dokumentalna relacja, uzupełniona o analizę psychologiczną postaci. To sprawia, że 'Szpiegów na moście' czyta się jak mroczny thriller.


FORREST GUMP
Winston Groom

liczba stron: 280
tłumaczenie: Jerzy Leliwa
ISBN: 978-83-7785-781-6
oprawa: twarda z obwolutą
cena: 39,00 zł


data wydania: 30 listopada 2015
 

FENOMENALNA POWIEŚĆ, NA PODSTAWIE KTÓREJ NAKRĘCONO JEDEN Z NAJSŁYNNIEJSZYCH FILMÓW.
 
Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia.
 
Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co dostaniesz…
 
Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakująco łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei komicznej. Forrest najpierw - dość przypadkowo - zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojennym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik i oraz potentat handlowy... W samym środku swoich przygód porównuje wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedynej i prawdziwej miłości - Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje się przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż Forresta przez trzy dekady kulturowego krajobrazu Ameryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię - by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać...