Google+ Followers

niedziela, 10 stycznia 2016

Przed premierą...

W oczekiwaniu na premierę najnowszej książki Joanny Opiat-Bojarskiej przypominam jej wcześniejsze dokonania. W sumie będzie ich sześć i na dobry początek, Słodkich snów, Anno.

(...) Prywatne śledztwo dotyczące szemranych interesów dwóch lekarzy i związanej z nimi śmierci na stole operacyjnym kobiety absorbuje jej umysł coraz bardziej. Historia, która wydaje się być przepustką do wielkiego świata i pracy w oddziale głównym Primo TV. Historia, która chwilę później okazuje się mieć drugie dno. I być może by go nie dostrzegała, gdyby nie pomoc kolegi ze studiów Łukasza, który z mało znaczącego faceta stała się dla Ani mężczyzną, na którym zaczynało jej stopniowo zależeć, choć sama bała się do tego przyznać. Miała też ciche wsparcie w tajemniczym B.K., który bezinteresownie zaczął podsyłać jej maile ze wskazówkami dotyczącymi prowadzonego przez nią śledztwa. 

Słodkich snów, Anno, Wydawnictwo FILIA, Poznań 2014

(...) Autorka dotykając problemu choroby napisała wyjątkową, szczerą, inteligentną i piękną powieść obyczajową. Słowa, jakich używa, sposób narracji, opowieści, żart, ironia, ale też ból i cierpienie, to wszystko spływa z tej książki prosto do serca czytelnika. Stopniowo i powoli jesteśmy w stanie zrozumieć, co niesie ze sobą GBS, jakie wielkie problemy potrafi sprawić w organizmie człowieka i jak siłą woli można ożywić na początku jeden, mały paluszek, by stopniowo można było ponownie stanąć na nogi.

Kto wyłączy mój mózg?, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2012

(...) Dobrze napisana powieść musi mieć swój rytm. Doskonałe otwarcie, dzięki któremu wszystko to, co jest dalej jest tylko kwestią czasu. Poza tym nie bez znaczenia jest odpowiednie zarysowanie postaci. Zabieg ten z marszu sprawia, że w jakiś sposób utożsamiamy się z bohaterami. 

Sprawa zaginięcia Leny spada na biurko podkomisarza Burzy Burzyńskiego, który od niedawna ma za partnera Młodego. I nie jest z tego faktu zadowolony. Można ująć to też inaczej – jest na tego młodzika skazany ze względu na fakt, że ktoś z Komendy Głównej Policji trzymał go do chrztu, a to oznacza, że nie ma przebacz.

Gdzie jesteś, Leno?, Wydawnictwo Replika, Zakrzewo 2013 (właśnie została wznowiona)

(...) Kiedy w sylwestrową noc z balkonu wypada młody człowiek wszystko wskazuje na nieszczęśliwy wypadek. A jednak jak to na ogół bywa każda niepozorna zdawałoby się sprawa zaczyna mieć drugie, a czasem też trzecie dno. I choć tym razem Bezdenny Kapelusznik nie podrzuca określonych tropów, to jednak bieg wypadków sprawia, że Anna Rogozińska sięga po nie sama. Nie zawsze, co prawda oficjalnie, ale czego się nie robi dla sławy i zaszczytu pracy w stolicy.

Zaufaj mi, Anno, Wydawnictwo FILIA, Poznań 2015 

(...) Jest jej ukochany, jest brat, o którego istnieniu nagle się dowiaduje, jest jej mama, są sprawy małe i duże i jest oczywiście blog, z którym już stopniowo się nie rozstaje i jest coś, co wciąż nie daje jej spokoju, a z czym sama nie potrafi sobie poradzić. To właśnie blog staje się antidotum na wszelkie bolączki tego świata. Wreszcie przychodzi moment, w którym nie potrafi już bez niego żyć, w pełni uzależniona za jego pośrednictwem dzieli się ze światem wszystkim tym, co ją boli i otacza. Ale, czy to wystarczy, aby odnaleźć siebie? Czy wirtualni odbiorcy są w stanie pomóc jej odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ją tematy?

Blogostan, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2012 

(...) I nie bez znaczenia jest fakt, że przed Młodym, który żadnej pannie nie przepuści pojawia się wyzwanie w osobie Anity Broll. I to nie byle, jakie wyzwanie, bo przebić się przez pancerz oziębłości pani antropolog to zaiste wielka sztuka. Jej osoba stanie się również istotna nie tylko dla prowadzonego śledztwa, ale też dla przemiany, jako zachodzi w Młodym.
Dopełnieniem całość jest szeroko pojęty seks biznes i szlachetna osoba Burdel Kinga.

Koneser, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015