Google+ Followers

czwartek, 17 marca 2016

Film Twojego roku urodzenia... Biegnij, Lola, biegnij

Po dłuższej przerwie wracamy do cyklu, który bardzo mi się spodobał i warto go rozwijać tak szeroko i obszernie, jak tylko będzie to możliwe. Jedno, co ważne, w całości opiera się na jednej, doskonałej publikacji noszącej tytuł 1001 filmów które musisz zobaczyć. Z niej czerpię inspirację, po nią sięgam i to dzięki niej pojawiły się poniższe tyty i jestem przekonany, że pojawią się kolejne. Stąd na plakacie każdego filmu malutka przebitka z okładką wydawnictwa, o którym wspominam.
Rok Twojego urodzenia Sara Zyskowska przyniósł przede wszystkim dwa wielkie batalistyczne dzieła, o których będzie być może okazja opowiedzieć szerzej w przyszłości, stąd pominę je milczeniem, ale rok 1998 przyniósł też film, który być może jest Ci doskonale znany. Myślę tu o niemieckim obrazie Biegnij, Lola, biegnij z Franką Potente w roli głównej.
Ten krótki, trwający niespełna 81 minut film ma w sobie niesamowitą dawkę emocji pokazaną dzięki przenikliwości reżysera, a także scenarzysty w jednej osobie z trzech różnych perspektyw. Tom Tykwer zaprezentował się tu z najlepszej strony mając już za sobą kilka filmów, jednak to, co najlepsze było dopiero przed nim. Natomiast Franka Potente w swoich rudych włosach jest jak magnes od pierwszej, aż po ostatnią minutę tego urzekającego obrazu, który bez wątpienia warto poznać.
Początkową narrację wypowiada Hans Paetsch, najpopularniejszy wówczas w Niemczech narrator baśni. 

1984 - Terminator
1986 - Top Gun
1987 - Niebo nad Berlinem
1993 - Fortepian
1998 - Biegnij, Lola, biegnij
???

Twojego, ale też mojego, bo od tego tak naprawdę zaczęliśmy. Wystarczy w wiadomości w Grupie Cinema Malena lub mailem kominek@agkaminski.pl podać mi swój rok urodzenia udzielając też ewentualnie zgody na podanie imienia i nazwiska i pozwolić mi wybrać przełomowy film Twojego roku urodzenia. Dzięki publikacji 1001 filmów które musisz zobaczyć pojawił się tytuł otwarcia - Ojciec chrzestny.

http://koominek.blogspot.com - osiemdziesiąt dwie tematyczne szufladki i zapewne na nich się nie skończy, 
zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...