Google+ Followers

środa, 17 sierpnia 2016

George Szlachetko, Danuta "Wira" Szlachetko - Wira z Powstania

#kartkazpowstaniawarszawskiego
Kiedy rozpatruje się przyczyny wybuchu powstania, należy rozumieć nastroje wśród warszawiaków, a nie zastanawiać się, czy strategia była właściwa, czy moment został odpowiednio dobrany. Niemcy doprowadzili Polaków do miejsca, z którego już nie można było zawrócić, a my desperacko pragnęliśmy obalić okupanta. Otwarta walka stała się nieunikniona.

Miałam tylko piętnaście lat, ale opaska świadczyła, że jestem w AK i niosę pomoc. Ludzie liczyli na nas i życzliwie nas witali.

Dwa powyższe cytaty są jedynie drobnym i znikomym fragmentem tego wszystkiego, co zawiera się w tej książce, powstania widzianego i przeżywanego na pierwszej linii frontu.
Piętnastoletnia "Wira" brała udział w powstaniu warszawskim od początku jego wybuchu, aż po ostatnie wyjątkowo trudne dni. Bagaż życiowych doświadczeń jest trudny do opisania w kilku zdaniach. O tym w wyjątkowy sposób opowiada książka, którą warto mieć i warto poznać. Nawet, jeśli temat powstania nie jest nam szczególnie bliski lektura tej książki może wiele zmienić w świadomości odbiorcy i czytelnika.
Książka Wira z Powstania trafiła do puli Nagrody Głównej Konkursu literackiego Kartka z Powstania Warszawskiego. Polecam i zapraszam, warto napisać swoją kartkę z Powstania Warszawskiego.

George Szlachetko, Danuta "Wira" Szlachetko, Wira z Powstania,Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016