Internetowa cela

środa, 21 grudnia 2016

Daria Czarnecka - Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego

Książkę Darii Czarneckiej przeczytałem w dwóch podejściach w jeden dzień. Ciągły brak czasu sprawia, że mogę się do niej odnieść dopiero z pewnym opóźnieniem, choć w żaden sposób na to nie zasługuje.
Pozostaje żałować, że na takich postaciach, jak Stanisław Gustaw Jaster, Hel nie opierał się scenariusz serialu, który wszyscy doskonale znamy i w większości zapewne bardzo lubimy. Choć ten właśnie scenariusz sprawił, że Czas honoru zbyt mocno naginał historyczną czasoprzestrzeń. A przecież wojna z szalejącym terrorem w Warszawie nie była słodka i cukierkowa, jak niejednokrotnie pokazywał to serial.
Wspominam o nim dlatego, że w trakcie lektury pojawiły się w pamięci kolejne odcinki i zdarzenia, których wspólnym mianownikiem była komórka, grupa dywersyjna, w której służył Hel, ale też serialowi bohaterowie.
Choć okres, o którym opowiada książka Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego jest mi dosyć dobrze znany, to od zawsze miałem wrażenie, że epizod ze ślubem i krążącymi po Warszawie pięknymi zaproszeniami jest fikcją literacką, a jednak była to chyba największa wpadka i lekkomyślność Polskiego Państwa Podziemnego. I choć Hel był jednym z wielu, którzy nie pojawili się na tym ślubie na niego spadło piętno zdrajcy i konfidenta Gestapo. Wcześniej uczestnika najbardziej brawurowej ucieczki z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Spektakularnej i udanej, którą rodzina Hela przepłaciła najwyższym wyrokiem czasu wojny.
Autorce udało się w fascynujący sposób przeanalizować sylwetkę tego młodego człowieka, z którym los obszedł się okrutnie, a on sam nie mógł się w żaden sposób bronić. Robi to w jego imieniu Daria Czarnecka opowiadając o wyjątkowo wysportowanym chłopaku, pełnym życia i energii. Uczestnika wielu akcji dywersyjnych.
Wszelkie za i przeciw, wszelkie być albo nie być, ciąg zdarzeń, publikacji, obserwacji, oskarżeń i przemilczeń Daria Czarnecka rzeczowo analizuje i rozbiera na czynniki pierwsze. Dzięki jej pracy poznałem sylwetkę człowieka, który miał niezwykły życiorys, choć nie dane było mu żyć zbyt długo. Książka, którą polecam każdemu, kto choć trochę lubi i ceni ten okres historii Polski.

Daria Czarnecka, Największa zagadka Polskiego Państwa Podziemnego, PWN, Warszawa 2016

Zapraszam przed Kominek, nie tylko można się ogrzać, ale świeży powiew kultury wpływa kojąco na potargany odmętami zawodowej zamieci umysł.