Internetowa cela

niedziela, 1 stycznia 2017

Światowe metropolie - Berlin

W 1918 roku Berlin stał się stolicą Republiki Weimarskiej  i nagle - z dużego, lecz nieco prowincjonalnego pruskiego miasta - narodziła się światowa metropolia, trzecia co do wielkości w ówczesnym świecie, metropolia nowoczesnej nauki, techniki, kultury i sztuki, która w swym najlepszym okresie - złotych latach 20. mogła bez kompleksów rywalizować z takimi potężnymi miastami jak Nowy Jork, Paryż czy Londyn.
Narodziło się światowe centrum nauki, w którym badania przeprowadzało więcej uczonych geniuszy - laureatów Nagrody Nobla - niż we wszystkich innych ośrodkach razem wziętych. Jednym z nich był Albert Einstein.

(...)

Narodziła się fabryka marzeń - największa wytwórnia filmów w Europie, konkurująca w najlepszym okresie swojego istnienia z Hollywood, kreująca nowe gwiazdy światowego filmu, jak Pola Negri czy Marlena Dietrich, produkująca zarówno komercyjne wyciskacze łez, lekkie komedie, jak i prawdziwe arcydzieła: 'Gabinet doktora Caligari', 'Metropolis' czy 'Berlin'. 'Symfonię wielkiego miasta', które na stałe weszły do historii kina. [s. 7]

Iwona Luba, Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka, Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zajrzyj przed Kominek: www.facebook.com/Koominek