Google+ Followers

piątek, 24 marca 2017

Hanni Münzer - Marlene

Nie spodziewałem się, że kiedy rok wcześniej dotknąłem ostatnich stron wyjątkowej pod każdym względem książki Miłość w czasach zagłady będzie mi dane czytać jej ciąg dalszy. Nie wiem, czy autorka pierwotnie miała w planach takie właśnie rozwiązanie, czy też była to wyższa konieczność, jednak 29 marca przynosi również premierę wydawniczą książki Marlene.
I choć posiada ona wiele odniesień do tego, co wydarzyło się rok wcześniej sugeruję poznać Miłość zanim poruszy i onieśmieli nas charyzmatyczna osoba Marlene. O samej Miłości w czasach zagłady swego czasu pisałem w ten sposób.

(...) Autorka podarowała czytelnikom powieść wybitną – starannie przeanalizowała przemiany, jakie zachodziły w Niemczech od samego początku, od chwili, gdy nikomu nieznany Hitler zaczął coraz śmielej sobie poczynać. W konsekwencji to, co rodziło się w jego pokręconej głowie miało mieć wpływ na losy milionów Niemców, z czasem też innych ludzi na świecie, a przede wszystkim Żydów, których los w określonym miejscu i czasie został przesądzony.
Losy jednostki odbijają się w oczach milionów, choć pewna młoda dama przez długi czas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji i terroru, który na każdym kroku ją otacza. Przez długi czas jest to jedynie dobra zabawa, liczne podróże wraz z Albrechtem, który w sprawach Rzeszy podróżuje po całej Europie. Dopiero pewni ludzi, których pozna i spotka w Krakowie na zawsze odmienią jej spojrzenie na otaczającą ją brutalną, ale i brunatną od mundurów, rzeczywistość.

W lipcu 1944 roku po nieudanym zamachu na Hitlera Niemcy jakby odżyły. Choć wojna była bliska końca fanatyzm czarnych koszul, determinacja starców i dzieci, to dopiero miało się pojawić, ale kolejne miesiące miały być wielkim życiowym wyzwaniem dla Marlene. Łącznie z koszmarem Auschwitz i temu wszystkiemu, co miała przeżyć i czego miała doświadczyć.
Hanni Münzer poruszyła każdą strunę mej wrażliwej duszy. 

Marlene jest już do zdobycia w TYM MIEJSCU.

Hanni Münzer, Miłość w czasach zagłady, Wydawnictwo Insignis Media, Kraków 2016 
Hanni Münzer, Marlene, Wydawnictwo Insignis Media, Kraków 2017 

Artur G. Kamiński 
Więcej o książce na Lubimyczytac.pl