Google+ Followers

czwartek, 7 maja 2015

Hołownia & Prokop - Wszystko w porządku (Układamy sobie życie)

Czytam sobie niespiesznie książkę, która ma w sobie określoną dawkę praktycznej wiedzy społecznej, kulturalnej, światopoglądowej, czy może zupełnie abstrakcyjnej. I co ważne w przeciwieństwie do wielu innych publikacji nie jest istotne, na której stronie otworzysz – zawsze będzie to ta właściwa.
Biorąc pod uwagę fakt, że już jest dostępna w sprzedaży - premiera książki miała miejsce 24 października (2013 roku) nakładem Wydawnictwa Znak - sami możecie po nią sięgnąć i przekonać się, jak być może zwariowana i szalona jest sama w sobie. Przyznać muszę, że określone fragmenty lektury przywołały uśmiech, inne zdziwienie, jeszcze inne bliżej nieokreślone uczucie. A  jednak wszystko jest w porządku ze świadomością, że świat Szymona Hołowni jest diametralnie inny, niż Marcina Prokopa. Dzięki temu określone spojrzenia bardziej zaskakują, niż mogłoby się wydawać.
Marcin Prokop i Szymon Hołownia są przyjaciółmi, ale żyją w dwóch zupełnie odmiennych galaktykach. Obaj sięgnęli po wszystko to, co ich otacza, dzieli, cieszy, wkurza, pasjonuje, motywuje do życia i wrzucili do pudeł opisanych różnymi kategoriami. Później się nimi zamienili, aby wzajemnie poznać swoje odmienne, momentami szczególnie osobliwe dziwactwa, czy może jedynie pasje i fascynacje.
Ostatnio myślałem o micie dzieciństwa jakim był serial Stawka większa niż życie, tutaj panowie w jednym z rozdziałów noszącymi znamienny tytuł, „11 seriali, bez których telewizor byłby tylko zbędną dekoracją w salonie” rozprawiają się z innym epokowym serialem, Czterej pancerni i pies i przyznać muszę, że robią to w jakże interesujący sposób. 
Ale to jeden przykład z długiej wyjątkowo listy osobliwości duetu Prokop & Hołownia. I choć nigdy nie pałałem szczególną sympatią do obu panów książka ta już wzbudziła moje zainteresowanie i kto wie, dokąd zaprowadzi mnie jej dalsza lektura.

Szymon Hołownia & Marcin Prokop, Wszystko w porządku (Układamy sobie życie), Wydawnictwo Znak, Kraków 2013 

Więcej o książce na Lubimyczytac.pl