Google+ Followers

wtorek, 28 lipca 2015

Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI

Przyznać się muszę, że siedem poprzednich edycji tego koncertu zupełnie przeszło bez echa. Koncert, o którym wcześniej zupełnie nic nie słyszałem. Być może ranga obchodów 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego sprawiła, że i ja usłyszałem o tym koncercie oglądając go w trakcie transmisji telewizyjnej. Nie wiem, czy w tym roku uda mi się uczestniczyć w nim osobiście, jeśli jednak 1 sierpnia będzie wam po drodze do stolicy to warto się na nim pojawić.  Koncert, który bardzo mnie poruszył.
Poniżej fragment koncertu z 2014 roku (Warszawskie dzieci), a jeszcze niżej informacja prasowa na temat zbliżającej się jego dziewiątej edycji 1 sierpnia 2015 roku.


Warszawskie dzieci


Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI
Akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy oraz Chórem Warszawiaków i sekstetem wokalnym proMODERN
organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego
w ramach obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, godz. 20:00, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego


Akcja muzyczna pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa nie tylko Muzeum Powstania Warszawskiego, ale i samych mieszkańców Warszawy, umożliwiająca aktywne uczczenie pamięci Powstańców Warszawskich. Pomysł na tego typu interaktywną akcję muzyczną jest odpowiedzią na przesycenie świąt narodowych oficjalnymi, sztywnymi obchodami oraz widocznym zainteresowaniem piosenką powstańczą i szeroko rozumianym „repertuarem warszawskim” wśród mieszkańców stolicy, które przejawia się m.in. dużą liczbą sprzedanych egzemplarzy publikacji „Mój śpiewnik powstańczy” oraz „Śpiewnik dawnej Warszawy”.
Wydarzenie co roku ma miejsce 1 sierpnia na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gromadzi rodziny z dziećmi, studentów, starszych mieszkańców stolicy oraz wszystkich, zainteresowanych historią Warszawy, którzy, dzięki rozdawanym śpiewnikom, mogą wspólnie śpiewać piosenki powstańcze. Gośćmi szczególnie ważnymi są sami Powstańcy, którzy siedząc przy scenie nadają ton chórowi stworzonemu przez warszawiaków.
W tym roku ciesząca się ogromnym zainteresowaniem (w pierwszych latach gromadziła już tysiące ludzi, ostatnia zebrała ponad 18 000 uczestników) akcja odbędzie się już po raz dziewiąty.
Akcja „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” jest skierowana do różnych grup. Wypełnia lukę, która jest widoczna na płaszczyźnie integracji nie tylko pokoleń, ale i tych, którzy nie poczuwają się do bycia warszawiakami, którzy niedawno przyjechali do Warszawy. Spotkania na placu Piłsudskiego – pełne prostoty, spontaniczności i świeżości – są okazją do ich spotkania. W ten sposób Muzeum stara się przyczynić do współtworzenia tożsamości „Warszawiaka”, stworzyć przestrzeń integracji pokoleń oraz zainteresować odbiorców edukacją muzyczną i historią, które pomogą im zrozumieć swoją stolicę.
Widoczne zainteresowanie tegoroczną oraz poprzednimi edycjami akcji „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” świadczy o tym, że spotkania te stały się już warszawską tradycją. Teksty piosenek takich jak bojowe „Warszawskie dzieci”, sympatyczna „Sanitariuszka Małgorzatka”, czy wzruszająca „Warszawo ma” rokrocznie są wyśpiewywane przez tysiące zgromadzonych na placu mieszkańców stolicy oraz przyjezdnych spoza Warszawy, którzy w aktywny sposób chcą uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Na akcję „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” specjalnie przygotowywane są śpiewniki, zawierające repertuar powstańczy. Śpiewniki i telebimy wyświetlające teksty (rozstawione po obu stronach sceny) ułatwią zebranym wspólne śpiewanie.