Google+ Followers

środa, 23 września 2015

Kartka z Powstania Warszawskiego

23 września 2015 roku 
Na kilkanaście dni przed końcem konkursowych zmagań dotarło do nas tylko, a może aż 20 prac. A to oznacza, że wciąż nie została przekroczona liczba prac, która dotarła do mnie w pierwszej, startowej edycji konkursu. To ostatni dni, aby się przymierzyć do konkursu i napisać swoją kartkę z Powstania Warszawskiego. Walczymy 63 dni. Szczegóły dostępne w TYM miejscu.

Dodatkowo, aby jeszcze bardziej Was zachęcić siedem pakietów książek, z których finalnie powstaną trzy pakiety nagród:23 września 1944 roku
Stan wody w Wiśle wciąż na wyjątkowo niskim poziomie 50 cm, temperatura zbliżona do obecnej. Tego dnia w trakcie działań powstańczych pozostały ostatnie reduty bronione przez powstańców. Poniżej kartka z powstania zaczerpnięta z Muzeum Powstania Warszawskiego:


Pada Przyczółek Czerniakowski. W nocy z 22 na 23 września obrońcy Czerniakowa podejmują próbę przebicia się do Śródmieścia. Jedynie niewielkiej, pięcioosobowej grupce z kpt. Ryszardem Białousem „Jerzym” na czele udaje się dotrzeć do obsadzonego przez Powstańców gmachu YMCA przy Konopnickiej. Reszta oddziału dostaje się do niewoli.